SABAHAT AKKİRAZ

Aşağa gitmek

SABAHAT AKKİRAZ

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 15, 2008 6:11 am

Sabahat Akkiraz SİVAS'ta doğdu.Ailesinde müzikle uğraşanlardan etkilendi.13 yaşında ilk 45lik plağını yaptı.

Aynı yıl ailesiyle birlikte Almanya'ya yerleşti.Orta ve lise eğitimini bu ülkede tamamladı.Bu süreçte müzikten hiç kopmadı.Ustalarım dediği;Feyzullah Çınar,Aşık Daimi,Davut Sulari ve Muhlis Akarsu ile tanıştı ve desteğini gördü.1983 yılında ilk profesyönel albümü Şafak Söktüyü Musa Eroğlu ile yaptı.1985 yılında İstanbula taşındı ve aynı yıl Arif Sağ ile çalışmaya başladı.Şimdiye kadar 18 albüm yaptı.Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği Türküleri,deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseride arşivinde bulunmaktadır.Her yıl Anadolunun belli bölgelerinde yaptığı derleme çalışmaları ile üretilen ya da klasikleşmiş türkü ya da halk kültürünün diğer ürünlerini kayıt altına alarak kaybolmaması yönünde çalışmalarına devam etmektedir.

1996 yılında London Jazz Festivaline davet edildi.Grand Union Orchestra ile Echoes From Anatolia(Anadoludan Yansımalar) projesini hazırladı.Başta London Jazz Festivali olmak üzere Londra da konserler yaptı.Bu çalışma aynı zamanda bir halk müziği sanatçısının jazz ve Türküler üzerine hazırladığı ilk uluslararası proje olması açısındanda önemlidir. 1999 yılında Queen Elizabeth Hall'de Womens of Tradition projesinde Türkiye yi temsil etti.Aynı yıl Echoes from Anatolia konserleri Redgold Music tarafından kaydedildi ve tüm dünya da satışa sunuldu.

2000 yılının Şubat ayında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Fransa'ya davet edildi.Paris,St claude ve Dieppe'de 3 konser verdi.Aynı yılın Haziranında Lyon da Doğu Festivaline çağırıldı.Kasım 2000 de Etnik müziğin mabedi kabul edilen Theatre de le villede konser verdi.Burada konser veren ilk Türk olma ünvanını aldı.Bu konserin kaydı yapıldı veLong Distance firması tarafından tüm dünyada satışa sunuldu.bu şirketin kataloğuna kabul edilen ilk Türk sanatçı oldu.Bu konserin ardından Le Monde,La Figaro,Observatour gibi dünyanın en önemli gazetelerinde konser ve yaptığı müzik hakkında tam sayfa yazılar yayınlandı.Fransada Etnik müzik açısından yılın en başarılı sanatçısı seçildi.Fransız-Belçika ortak yapımı olarak hayatı ve çalışmaları belgesel yapıldı.Bu belgesel Mezzo ve Muzzik adlı tv kanallarında yayınlandı.Belgesel film şu anda tüm dünyada yayınlanmaktadır.

2001 Şubatında Hollandalı ünlü şanson şarkıcı Jasperina De Jong ile 5 konserlik Hollanda turnesi yaptı.

31 Mart -1 Nisan 2001 tarihlerinde Brezilyanın Sao Paolo kentinde iki konser yaptı. Akkiraz Türküleri ilk defa Güney Amerikaya, okyanus ötesine taşıdı. 2004 yılında mecan dede ile birlikte’’ su ‘’adlı albümde ‘’ab-ı çeşm’’ ezgisini aynı yıl Orient expretions ile’’ duaz imam’’ adlı ezgiyi seslendirdi. Kendi ülkesinde yılda yaklaşık 100 konser yapan bir sanatçı olarak ayrı bir üne de sahip olan sabahat Akkiraz türkülerini tüm dünyayla paylaşma yolunda çalışmalarına devam ediyor.çünkü paylaşılan her türkü ile daha güzel bir dünyayı yaratabileceğimize inanıyor. ‘’Hangi dilde olursa olsun herkes türkü söylesin. Türkülerin gücüyle karanlık aydınlığa teslim olacaktır.’’ Sabahat akkiraz

Albümleri [değiştir]

* Şafak Söktü
* İnsana Muhabet Duyalı
* Bir Gerçeğe Bel Bağladım
* Boş Yere Kavgayı Zahmet Biliriz
* Fazilet
* Yalan Dünya
* Bendeki Yaralar
* Dostların Anısına
* Dağlar Kardeşimi Geri Verin
* Yiğit İnsanların Türküleri
* Türkülerle Gide Gide
* Yüreğimin Sesi
* Deli Derviş
* Lamekan
* Kaygusuz
* Konserler
* Seyran
* Külliyat
* Türkü Hayattir
[b]
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 61
Kayıt tarihi : 25/03/08

Kullanıcı profilini gör http://arguvan.forumandco.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz