DOYDUM KÖYÜ

Aşağa gitmek

DOYDUM KÖYÜ

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 15, 2008 7:45 am

COGRAFI DURUMU
Köyümüzün rakimi tahmini olarak 750 mt , yüzölçümü ise 36 m² dir. Topraklarimizin dogusunda Sipahiusagi (Arapgir ilçe siniri), batisinda Yamaç (Misedi), güneyinde Bahçeli (Maliyen), kuzeyinde ise Meseli (Tocolar) köyleri yer almaktadir.
Ekilebilir arazileri 10.000 dönüm civarinda olan köyümüzün hane sayisina bakildiginda oldukça genis sayilabilir. Kullanilabilir su kaynaklari açisindan oldukça yetersiz kaynaklara sahip olan köyümüz ilk içme suyu çesmesine cumhuriyetin ilk yillarinda kavusmustur. Bu tarihe gelinene degin içme suyu ihtiyaci; gözelerden ve kuyulardan saglanmakta imis. Modern çesmelerin yapmis ise 1950`li yillara denk gelir.
Günümüzde ise mevcut iki çesmesi bulunan köyümüz 3 yil önce su dagitim sebekesine kavusmustur. Bunlarin disinda 3–4 adet sahsi gayretlerle çikarilmis bag-bahçe sulamasinda kullanilan ufak su kaynaklari ve çesmeler bulunmaktadir.
Zengin su kaynaklarinin olmayisi nedeniyle; köylülerimiz arazilerini susuz tarima uygun bir sekilde isletmektedir. Baslica geçim kaynaklari arpa ve bugday üreticiligidir. Bunun disinda hane ihtiyaçlarini karsilamaya yönelik büyükbas hayvancilik da yapilmaktadir.
TARIHÇESI
Doydum Köyü ; adinin köyde yerlesik düzene geçen ailelerin köyde rahat bir yasam sürmeye baslamasinin ardindan gelistirdigi karinlarinin doydugunu belirtir bir ifade oldugu sanilmaktadir. Resmi bir arastirma ve bulguya dayanmamakla birlikte nesiller boyu aktarilan bilgilere göre köyümüzün bugün kurulu oldugu yerlesimin kronolojik baslangicinin 14. yy ortalarina dayandigini belirtebiliriz. Fakat ilk yerlesen insan topluluklarinin köyümüzün bugünkü sakinlerinin atalari olup olmadiklari konusunda derin süpheler vardir. Ve ne yazik ki bu topluluklarin yasam tarzlarindan dolayi yazili tarih bilincinin gelismemis olmasi bizleri o sürece dair ancak ve ancak fikir yürütmekle sinirlandiriyor. Bu noktada resmi kurumlarin arsivleri de oldukça yetersiz kalmaktadir. Kulaktan kulaga aktarilan bilgilerin de zaman içerisinde insan ve zaman faktörüne bagli olarak desismis olma ihtimali bizi net ifadeler ortaya koymaktan alikoyuyor.
Köyümüzün tarihçesine dair buldugumuz resmi kayitlar Arguvan nüfus idaresinde bulunan kayitlardir ve bu kayitlar soyadi kanununun çiktigi tarihte yapilan resmi kayitlardir. Bu kayitlara göre köyümüzde 7 sülale yasamini sürdürmektedir.
1.. MISAROGULLARI : Kayitlara göre bu aile Elazig ili Baskil ilçesi Misar nahiyesinde köyümüze göç etmistir. 2.. SAVUKOGULLARI: Bu aile de Eski Arapkir’den köyümüze gelmistir. 3.. MEHMET EFENDIGILLER: Bu aile köyümüze Çavus’tan gelmistir. 4.. HASTEKLIOGULLARI : Bu aile Arapkir’in Hastek köyünden gelerek köyümüze yerlesmislerdir. 5.. ÇILALIOGULLARI 6.. HABIPOGULLARI 7.. DEVLETOGULLARI Bu 3 kabinenin köyümüze gelmeden önce ikamet ettikleri topraklar kayitlarda yer almamaktadir… Çilaliogullari, Habipogullari ve Devletogullari ailelerinin köyümüzdeki yasantilarinin yukarda saydigimiz 4 aileye göre daha eskiye dayandigi düsünülmektedir. GÜNÜMÜZDEKI DURUM
Yasayan büyüklerimizin dün gibi hatirlarindadir, su an 10 hane kalmis olan köyümüzün 80 hane iken ki senlikli zamanlari… 50 li yillarla baslayan Anadolu’dan büyük sehirlere göç neticesinde su an Doydumda 10 hane yasamini sürdürmektedir. Köylülerimizden 49 aile Istanbulda, 7 aile Malatyada, 4 aile Balikesirde, 2 aile Ankarada, 1 aile Bursada, 1 aile Almanyada ve 1 aile de Izmitte yasamina devam etmektedir.
GEÇMISTEN BUGÜNE
Yazimizda cumhuriyet öncesi dönemde yazili tarih bilincinin gelismediginden ve gelistirilmesinin önüne geçildiginden bahsettik. Bunun yaninda kulaktan kulaga aktarilan anlatilarin da oldugundan bahsetmistik. Bunlar günümüze degin aktarilmis ve bizi bir anlamda geçmisimize baslayan çengeller olma islevini yerine getiren olaylardir.
Rivayetin birine göre; 300 yil kadar önce bugün çiplak olan tepelerimiz sik bir sekilde mese, çam ve ardiç agaçlari ile kaplidir ve kis kosullari bugünkü ile kiyaslanamayacak kadar agir geçmekteymis. Bahara yaklasilan aylarda, hayvanlarin yiyecegi bittiginde köylülerimizden biri genç oglu ile birlikte hayvanlarina yedirmek üzere çam agaçlarindan yaprak kesmekte iken genç az ilerde ötmekte olan ibibik (ibobik) kuslarini görür ve babasina kuslarin neden öttügünü, ne söylemeye çalistiklarini sorar. Babasi “ayran yayan kadinlarin tuluklarina sövüyor bunlar” diye cevap verdiginde genç hiddetlenir… “Bu mevsimde bu kar, bu yokluk yetmezmis gibi bir de bu kuslar mi dalga geçecek bizimle” diyerek dehresini agaca saplamis ve bir daha köye dönmeyecegine yemin etmis. Ve bir daha geri dönmemis.. Bu gencin o dönem Adana ya gidip bugün ilçe olan Karatas kasabasina yerlestigi ve orada Doydum isminde bir mahallenin bugünde varligini sürdürdügü anlatilir.
Bir diger rivayete göre ise; seferberlikte silâhaltina alinan vatan savunmasi için sark cephesine giden 85 Doydum’lu gençten 70 tanesi savasta yasamlarini yitirmislerdir. Sag kalan 15 gencimiz savas bitiminde köye dönerken çektikleri açlik üzerine esyalari ellerindeki 5 katira yükler ve 5 arkadaslarina “siz agir agir gidin, biz de yakin köyden yiyecek bir seyler bulup gelir size yetisiriz” demislerdir. Gittikleri köyde asker olduklarini ve karinlarinin aciktigini, bir miktar yiyecege ihtiyaçlarinin bulundugunu belirten köyümüz gençleri rivayete göre sakinleri o dönem Ermeni olan Arapgir e bagli Sepik köyünde karinlarinin doyurulacagi vaadiyle evlere misafir edilmis ve o gece öldürülmüslerdir.
Bu rivayeti anlatiyor olmamiz hiçbir sekilde güncel duruma atifta bulunmak amaciyla iliskilendirilemez. Ermeni katliami iddiasina yönelik tez ve anti-tezlerin havada uçustugu bir dönemde bunlari anlatmamiz kesinlikle politik bir durusun ifadesi degildir. Zira bunun tersi yönünde bir sürü anlati da belleklerimizde vardir ve biz bu konuda hiçbir zaman “taraf” olmayacagiz. Bu yazida amaçlanan tek sey; kimliksizlestirilmek, belleksizlestirilmek ve köklerinden kopartilmak istenen Anadolu halkinin kimligine, tarihine sahip çikmasi gerektiginin altinin çizilmesidir. Doydum Köyü Derneginin kurulus amaçlarindan birisi kültürel erozyonun önüne geçebilmek ve sosyal yardimlasma ve dayanismayi yükseltmektir
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 61
Kayıt tarihi : 25/03/08

Kullanıcı profilini gör http://arguvan.forumandco.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz