EYMİR KÖYÜ

Aşağa gitmek

EYMİR KÖYÜ

Mesaj  Admin Bir Salı Nis. 15, 2008 7:47 am

TARIHI,YERLESIMI,ÖZELLIKLERI VE GÜNÜMÜZDEKI HALI
Eymir; Oguzlarin Üçok kolunun Daghanogullari boyundandir.Eymir adi Oguz hanin 24 torunundan birinin ismidir.Oguz eli 24 boydan meydana gelmektedir. Oguz hanin torunlarinin her biri bir boya bas olup kendi adlarini vermislerdir.Eymir boyuda bunlardan biridir. Anlami ise son derece iyi ve zengin demektir.Damga isareti bu sekildedir.Oguzlar merkezi Orta Asya`nin güneyinde olan Türk halkalarinin en sonuncusudur.Birçok halklara kendi dilini,kültürünü,adetini veren Oguz han Tanri`ya inanmis, Islam dinini kabul etmis büyük bir millettir.Rivayete göre Oguz han 50 yil muharebe yapmis, çok ülke fethetmis, bu sirada evlenmis, alti oglu,24 torunu olmustur. Ogullarini Bozok ve Üçok diye adlandirmasi söyle olmustur: Alti oglu ava gitmis üç büyük oglu(Günhan,Ayhan, Yildizhan) babalarina av dönüsü bir altin yay getirmis hediye etmisler, Oguz han onlara Bozok ismini vermis; üç küçük oglu(Gökhan, Daghan,Denizhan) Oguz han`a üç altin ok getirmisler hediye etmisler bunlara da üçok`lar demistir.Bozok boylarinda hükümdarlar yetistigi halde Üçoklar`da hükümdar yetistiren tek boy (Ali Yar Beg Ester-Abad valisi) Eymir boyudur.
OGUZHANIN NESIL AGACI SEMASI

BOZ-OKLAR
GÜNHAN
AYHAN
YILDIZHAN
Kayi
Yazir
Avsar
Bayat
Döger
Kizik
Alkaravli
Dodurga
Beg-dili
Kara-Ivli
Yaparli
Karkin

ÜÇ-OKLAR
GÖKHAN
DAGHAN
DENIZHAN
Bayindir
Salur
Yigdir
Beçene
Eymir
Bügdüz
Çavuldur
Ala-yuntli
Yiva
Çebni
Üregir
Kinik

Eymirliler X. ve XI. yüzyilda Türkmenistan`in Siridirya kiyilarinda ve kuzeyinde yasamislar. 1071 Malazgirt muharebesinin kazanilmasindan sonra Türkler Anadolu`ya gelmeye baslayinca Eymirlilerin bir bölümü de oymaklar halinde Anadolu`ya göç etmislerdir.Göç etmeyen Eymirlilerde Türkmenistan`da yasamaya devam etmislerdir. Oymaklar halinde göçle gelen Eymirliler obalar ve çadirlar halinde Anadolu`nun çesitli yerlerinde toplam 71 yerlesim yerine Eymir,Eymirler,Eymür,Eymürcek,,Küçük Eymür,Büyük Eymür,Eymür Tayi,Eymür Viran,Yaka Eymür,Usak Eymür,Eymirlü Kislasi,Eymir Bagi,Eymür Hanlu,Eymir Hisar,Emir,Emirler,Iymir isimleri ile dagilmislardir(71 yerlesim yeri ile beraber Malatya Arguvan Eymir köyü 14 vergi nüfuslu yani 14 erkek yetiskin olarak vergi verecek durumda görünmekte, mevcut listede vardir ).Yerlesim yerlerini genellikle suyu bol ve daglik bölgelerden seçmisler.Geçimlerini yanlarinda getirdikleri hayvanlarla saglamislardir. Yerlesim yerlerinin Isimleri zamanla degisime ugramistir.
DIGER EYMIR KÖYLERI:
Darphane kayitlarina göre 18 yerlesim yeri, ayrica diger 6 yerlesim yeri toplam 24 yer sunlardir:
Darphane köy mühür kayitlarina göre:
1.Malatya, Arguvan
2.Malatya,Arapkir
3.Amasya,Suluova
4-Amasya, Merzifon
5.Tokat,Resadiye
6.Ankara,Nallihan
7.Antalya,Elmali
8-Bolu,Gerede
9-Bursa,Inegöl
10-Çorum,Merkez
11-Kastamonu, Merkez
12-Kütahya,Altintas
13-Samsun,Havza
14-Sinop,Gerze
15-Sivas,Hafik
16-Sivas,Kangal
17-Sivas,Zara
18-Denizli,Merkez

Diger ilaveler:
1- Kastamonu Daday
2-Giresun Tirebolu
3-Yozgat sorgun
4-Denizli çal
5-Aydin Koçarli Ata Eymir
6-Denizli Karacasu veya Babadag.

ARGUVAN EYMIR KÖYÜNÜN YERLESIMI:

XV. yüzyilda gelen boy 4 çadirla bugünkü adiyla Eymircik mevkiine gelmisler, bir süre sonrada yerlesime daha uygun gördükleri bugünkü yerine yerlesmislerdir.Köyün tahmini 600 yillik geçmisi oldugu varsayilmaktadir.Ilk gelenler yerlestikten sonra çevresindeki bazi mezralarda köye yerlesmislerdir. Önceleri hayvancilikla daha sonrada tarimla geçimlerini saglamislardir. Köye ilk gelenler yerlesimden ve kiymetli arazilerden de anlasildigina göre Deherli ve Emirusagi kabilesidir.Deherli kabilesi üç kardes olan
1-Arzumanoglu (Koca arzuman)
2-Alhanoglu
3- Imirhanoglu Deherli kabilesi olarak anilmislardir.

Köyün diger büyük kabilesi olan Emirusagi kabilesi Rivayete göre Kuruttas köyünün güneyinden Albadan (çaypinar tarafi) diye bilinen bölgede Mengesenler diye bilinenlerinde yasadigi yerden küçük bük büyük bük denilen mevkiden gelmislerdir. Bu yörede halen harabeler mevcut durumdadir.

Eymir köyüne ilk gelenler

1. Arzumanoglu-Arzuman evi (Koca Arzuman)
2. Alhanoglu-Veliefendigil
3. Imirhanoglu-Nazarevi
4-Albadan küçük bük büyük bük mevkiinden gelenler Emirusagi kabilesi.

Daha sonra gelenler
1.Tokattan ve Gözeden gelenler-Ayasanusagi
2.Kuyucaktan gelenler- Yagbusagi,
3.Enelkolundan gelenler- Bayramusagi,Allahverdigil Kars`tan gelenler Bayramusaginin bir koludur.

Eymir köyü eskiden nahiye imis. (Hükümet konagi,Caminin önü,Daragaci gibi yerlesim yerlerinin isaretleri vardir) 66 köy Eymir`e bagli imis arazi tapulari,kütükleri Keban`da kayitli iken bilahare de eski Tahir (simdiki Arguvan) nahiyesine baglanmis. Tahir nahiyesi Ilçe olunca Arguvan ismini almistir ve halen 46 köyün bagli oldugu ilçedir.Eymir Arguvan ilçe merkezine 10 km mesafede olup kuzeyinde Kizik köyü, dogusunda Mineyik köyü, batisinda Kusu köyü, güneyinde Akören ve Bozan köyü bulunmaktadir. Eymir Arguvan köylerinde bol suyu ve dogal güzelligi ile ilgi çekmistir.Eymir köyü gereksinimlerini kendi karsilayacak durumda oldugundan sehre fazla ihtiyaç olmamistir.Kültür ve sanatta örnek bir köy olmustur. Örnekler verirsek köyde duvar ve tas ustaligi,marangozluk,Çulfa(dokuma ustalari) ve atölyeleri, ayakkabi tamir ve yenisini yapan ustalar,Demirciler,Kalaycilar,Sobacilar, Tenekeciler, Berberler Saban ustalari,palan diken ustalar,,Terziler,Nalbantlar,Degirmenciler,Degirmen tas ustalari ni sayabiliriz.Günümüzde bazi sanat kollari islevini kaybetmis yerine yeni gelisen sanat dallarina birakmislardir. Eymir 1962 yilindaki depremde yörep eteklerine yeni evler yapilmistir.Köyün yayla olarak kullanilan Çayin basi diye bilinen mevkiindeki kaynak suyu Arguvan ilçe merkezine Eymir ve civar köylerin magdur edilme pahasina borularla götürülmüstür,ancak buna ragmen köy ilgi ve çekim merkezi olmaya devam etmistir. Köyde iki adet Degirmen,iki adet Atölye,iki Bakkal,Ilkögretim Okulu ve Saglik Ocagi faaliyet göstermektedir.Içme suyu evlerde olup, kanalizasyon sebekesi mevcuttur.Telefon santrali hizmet vermektedir.Köy ana yolu asfalttir. Köyde eskiden beri kurulan civar köylerinde yararlandigi Pazar artik kurulmamaktadir.

Eymir`de hayvancilik ve tarimla ugrasilmaktadir. 24 bin dönüm arazisi olan köyümüz araziler miras v.b. gibi bölünmeler nedeni ile küçülmüs, buna ragmen tarim devam etmekte bugday,nohut ekilmektedir. Meyvecilikte Elma ve Kayisi önem tasimaktadir.
Eymir Köyü nüfusu, geçmisteki kentlere göç nedeni ile azalmis olmasina ragmen Arguvan yöresine bakildiginda en kalabalik köylerden birisidir. Son dönemlerde özellikle emekli olan köylülerden köye dönenler olmus, yeni evler yapilmis,eski evler onarilmis, çatisiz ev yok denecek kadar azalmis, köyde hareketlilik saglamistir.
Eymir`de okuma yazma orani Türkiye ortalamasinin üstünde olup %98-99 civarindadir.Yaslilarimiz arasinda bile sayisi üç bes kisiyi geçmeyecek kadar okur yazar olmayan vardir. Yaslilarimiz dahi en az ilkokul mezunudurlar.Bunun sebebi ise harf devrimi yapilir yapilmaz köyümüzde yeni Türkçe egitim ve ögretime geçilmistir.
Bu günkü durumda köylülerimiz mesleki olarak da Ögretmen,Doktor, Mühendis, Bankaci,Ebe ,Hemsire,Muhasebeci,Özel sirket yöneticileri,Bürokratlar Memur,Sanatkarlar ve Isçi agirliklidir,Is adami ve Esnafimiz az sayidadir.Eymir köyü disinda Malatya merkez ve Istanbul basta olmak üzere
Ankara,Izmir,Mersin,Adana,Elazig,Antalya,Gaziantep,Tekirdag, Çorlu,Sivas, Bursa, Aydin, Manisa, gibi illerde ayrica
Almanya,Amerika,Kanada,Hollanda,Fransa gibi ülkelerde yasayan Eymirlilerde mevcuttur.

Eymir`de yetisen önemli insanlardan birisi Halk ozani Asik Bektas KAYMAZ`dir. 1913-1978 yillari arasinda yasamistir. AGIT isimli önemli eserlerinin bulundugu kitabi mevcuttur.Eymir`de yetismis insanlardan biriside Merhum Süleyman EFE dir. Bir süre Avukatlik ve Hakimlik yaptiktan sonra Malatya senatörü olarak TBMM görev yapmistir.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 61
Kayıt tarihi : 25/03/08

Kullanıcı profilini gör http://arguvan.forumandco.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz